Standard plemene

Connemara

Převzato z British Connemara Pony Society s laskavým svolením společnosti

http://www.britishconnemaras.co.uk/

Výška: KVH v dospělosti v rozmezí 128 cm – 148 cm.

Barva: bělouš, vraník, hnědák, dun (plavák), příležitostně roan (nevybělující bělouš), ryzák, palomino a cream s tmavýma očima.

Typ: kompaktní, souměrný pony v jezdeckém typu s dostatečnou hloubkou a prostorností hrudníku a dobrým osvalením. Connemara je pony na kratší noze s prostornou mechanikou pohybu.

Hlava: ušlechtilá, středně dlouhá s pony výrazem. Čelo je široké, oko velké, s vlídným výrazem. Uši jsou správně posazené, lícní kosti dobře definované. Čelisti výrazné, ale ne hrubé. 

Předek koně: hlava je dobře nasazená na krku. Hřeben krku nesmí být příliš mohutný. Krk nesmí být nízko nasazený. Lopatka je šikmá a krk dostatečně dlouhý.

Trup: hrudník je dostatečně hluboký, s pevným hřbetem. Může být středně dlouhý, s dobře klenutými žebry a pevnými bedry.

Končetiny: přiměřeně dlouhé a dostatečně silné předloktí. Dobře definované karpy a krátká, plochá holeň s obvodem 18–21 cm. Loket volný. Spěnky středně dlouhé, kopyta středně velká, dobře tvarovaná a pevná.

Záď: silná a osvalená, přiměřeně dlouhá. Bérce dobře osvalené, hlezna silná a nízko posazená.  

Pohyb: pohyb je volný, přirozený, pravidelný, bez extrémní akce, ale je aktivní a prostorný

Všeobecně: Connemara má dobrý temperament, vyznačuje se tvrdostí, vytrvalostí, inteligencí, odolností, jistým krokem a skokovými schopnostmi. Je vhodným koněm pro děti i pro dospělé.